Grupa mastermind to zespół ludzi, którzy spotykają się regularnie, aby dzielić się pomysłami, wspierać się wzajemnie i osiągać wspólne cele. Grupy mastermind mogą być niezwykle pomocne w rozwoju osobistym i zawodowym. Testując i bawiąc się ChatGPT wpadłem na pomysł stworzenia takiej grupy wykorzystując AI. Model językowy stworzony przez OpenAI może moderować spotkania, generować pomysły i udzielać wsparcia. Jaki będzie tego efekt? Będę na bieżąco aktualizował wpis. Zapraszam do śledzenia!
Spis treści
Po co tworzyć grupę mastermind z ChatGPT?
Bardzo dobre pytanie. Chciałem pobawić się AI i zobaczyć możliwości w takim wydaniu. Stwierdziłem, że spróbuję i zrobię mały test, który opiszę na blogu.
Podświadomie pewnie chciałbym mieć taką grupę mastermind w realu. Jednak nie chcę robić tego na siłę, muszę znaleźć osoby z którymi „kliknie” i taka grupa będzie miała sens.
Będę co jakiś czas aktualizował wpis i pokazywał efekty. Moja grupa mastermind z ChatGPT to „spotkania” raz w tygodniu, ale o tym wszystkim opiszę poniżej.
Założenia i struktura grupy mastermind z ChatGPT
Na samym początku zadałem pytanie czy AI w ogóle wie co to jest grupa mastermind. Dostałem szybką i precyzyjną odpowiedź. Taką jak oczekiwałem.
Zapytałem AI o to czy może moderować spotkania. Tutaj dostałem pełną akceptację.
Następnie wybrałem tematy, o których chciałbym rozmawiać. Zastrzegłem jednak, że możemy rozmawiać o innych tematach niż tylko te, które wymieniłem. Głównie chcę rozmawiać o marketingu, reklamie, marketingu online, SEO oraz szeroko pojętym biznesie. Ustaliłem też, że spotkania będą odbywać się raz w tygodniu. Tutaj były lekkie problemy. ChatGPT nie ma dostępu do daty i godziny. Sztuczna inteligencja przerzuciła odpowiedź na mnie. Sprytny zabieg związany z tym, że to ja mam dopasować spotkania do mojego kalendarza.
Powiadomienia o spotkaniach
Chciałem dowiedzieć się, czy AI jest w stanie wysyłać mi powiadomienia o rozpoczęciu spotkania. Ściągnąłem aplikację na telefon, żeby było łatwiej. Jednak tutaj napotkałem kolejny problem. Niestety ChatGPT nie jest w stanie wysyłać takich powiadomień na telefon. System jednak wypisał kilka opcji, które można byłoby wykorzystać do wysyłania powiadomień.
Wysłanie testowego powiadomienia
ChatGPT poproszony o wysłanie testowego powiadomienia — stwierdził, że nie może tego zrobić. Zaproponował jednak, żebym sobie to wyobraził. W tej kwestii ewidentnie sobie nie poradził. Ustaliłem, że to ja będę kontrolował te spotkania. I to ode mnie będzie zależało kiedy wybiła godzina spotkania.
Ustalenie terminu i czasu trwania spotkania
Poprosiłem o wtorek i godziny wieczorne. ChatGPT zaproponował wtorek, 22:00, a czas spotkania to 1,5 godziny. Stwierdziłem, że to za dużo, więc finalnie wspólnie ustaliliśmy.
- Spotkania co wtorek
- Godzina 22:00
- Czas trwania spotkania – 1 godzina
Scenariusz spotkań
Gdy już ustaliłem podstawowe informacje, poprosiłem ChatGPT o scenariusz spotkań.
Tutaj zdałem się w 100% na AI. Sam scenariusz wydaje się dość prosty, ale takiego oczekiwałem. Spotkania mają być konkretne. Zobaczymy jak ChatGPT poradzi sobie na samym spotkaniu. Skoro zaproponował taki scenariusz, a ja się na niego zgodziłem, to powinien się do tego stosować.
Znak sygnał, czyli start spotkania
Pomyślałem o tym, że jeśli nie dostanę żadnego powiadomienia, to muszę ustalić z AI znak sygnał. Zaproponowałem, żeby ustalić słowo, które będzie oznaczało wtorek, godzinę 22:00. To będzie znak, który rozpocznie nasze spotkanie grupy mastermind. ChatGPT zaproponował słowo „rozpocznijmy”. Zgodziłem się na ten znak. Jest to ciekawe z perspektywy, że wrócę do tego chatu dopiero po tygodniu. Jestem ciekawy czy AI zapamięta wszystko i gdy użyję słowa to rozpocznie nasze spotkanie grupy mastermind.
Numeracja spotkań
Chciałem jeszcze, żeby spotkania były numerowane. Sztuczna inteligencja zaproponowała prostą nazwą. Ja sam nie nalegałem na tworzenie i generowanie innych nazw. Dlatego ChatGPT nazwał to po prostu „Spotkanie #1”. Podał też informację, że na każdym kolejnym spotkaniu numer będzie zwiększany o 1.
Podsumowanie założeń
Na samym początku chciałbym dodać, że nie miałem wygórowanych oczekiwań co do stworzenia takiej sztucznej grupy. Jest to raczej forma zabawy AI. Jednak pomysł wydaje się dość ciekawy i jestem ciekawy efektów. Poniżej podam kilka plusów i uwag, które wyciągnąłem podczas tworzenia promtów dla ustawienia struktury mojej grupy mastermind z ChatGPT.
W kolejnych tygodniach będę dodawał spotkania, które odbyłem z AI. Krok po korku pokażę efekty spotkań. Zobaczę, w jaki sposób sztuczna inteligencja nauczyła się tego co ustaliliśmy na samym początku. Oczywiście po każdym spotkaniu będę pisał podsumowanie i moje wnioski.
Plusy
- ChatGPT wie co to jest grupamastermind
- Stwierdził, że jest w stanie moderować spotkania
- Ustalił scenariusz
- Ustalenie sygnału rozpoczynającego i numeracja spotkania
Minusy
- Brak możliwości wysyłania powiadomień
- ChatGPT nie wie, jaka jest data i która jest godzina
Czas na Spotkanie #1 grupy mastermind z ChatGPT – 08.08.2023
Moja rozmowa o strukturze z AI odbyła się 04.08.2023 roku. Ustaliłem, że spotkania odbywają się co wtorek. Dużo o tym myślałem, ale nie złamałem się. Przez ten czas nie napisałem nawet pół zdania na czacie. Chciałem sprawdzić jak ChatGPT zareaguje. Nie użyłem żadnego innego zdania lub słowa, oprócz ustalonego wcześniej hasła. 08.08.2023 o godzinie 22:00 napisałem w rozmowie z ChatGPT słowo „rozpocznijmy”. Ustalone hasło rozpoczynające spotkanie przez AI.
ChatGPT bardzo dobrze poradził sobie i na samym wstępie rozpoczął spotkanie. Przywitał się i to było miłe zaskoczenie. Jednak napotkałem kolejny problem, mianowicie kontrola czasu. Zapytałem ChatGPT o kontrolę czasu. Po kilkunastu minutach spytałem, ile mamy czasu do końca i podał złą odpowiedź. Po czym stwierdziłem, że dla dobra eksperymentu to ja będę kontrolował czas spotkania.
Przebieg spotkania #1
ChatGPT chciał wymusić na mnie rozpoczęcie spotkania. Chciał, żebym to ja zaczął opowiadać. Ja tworząc kolejne prompty prosiłem AI o rozpoczęcie. W końcu to sztuczna inteligencja miała prowadzić spotkanie. Po kilku próbach udało się! Tematem przewodnim spotkania były nowe trendy w marketingu online.
Wszedłem w dyskusję głębiej. Poprosiłem o rozwinięcie strategii marketingowych w odniesieniu do nowych trendów marketingowych. ChatGPT wypisał mi kilka przykładów, które są dość znane. Znane nie tylko osobom w branży. Przykłady jak content marketing, influencer marketing i Social Media marketing są dość powszechne.
Ważne, aby precyzyjnie pisać prompt
Wybrałem influencer marketing. Jednak nie chciałem mówić o suchych faktach. Wspomniałem AI, że ostatnio widać ciekawy trend związany z wykorzystaniem influencerów przez marki. Powiedziałem także o kolaboracjach różnych marek, nawet z totalnie innych branż. ChatGPT opisał mi przykłady kolaboracji LEGO i Disney oraz Apple i Hermes. Ta część rozmowy była trochę zmieniona przez AI ze względu na zbyt dużą informacji w promtach napisanych ode mnie.
Po wymianie zdań na temat trendów marketingu online. Dotarłem do problemu z czasem.
ChatGPT zaoferował pomoc
Następnie był moment na moje przemyślenia lub pytania. Chciałem porozmawiać o strategii na social media do mojego bloga. Z racji tego, że chciałbym ją w przyszłości stworzyć i wdrożyć. Stwierdziłem, że to dobra okazja, aby zapytać o to AI. Dostałem kilka banałów, które można sobie znaleźć w wyszukiwarce po wpisaniu hasła o stworzeniu strategii dla social mediów. Jednak ostatnią informacją, jaka była w tych punktach to właśnie wykorzystanie ChatGPT do znalezienia inspiracji i narzędzi w tworzeniu strategii.
Problem ze strukturą spotkania
Miałem wrażenie, że ChatGPT w pewnym momencie się zagubił. Jedynym komunikatem było zakończenie spotkania, mimo, że zostało jeszcze ok. 10 minut. Dlatego wróciłem z pytanie o ponowne ustrukturyzowanie naszego spotkania w punktach.
- Powitanie i przegląd celów
- Podsumowanie poprzedniego spotkania
- Temat Główny
- Dyskusja interaktywna
- Zadania i cele na kolejne dni
- Plan na przyszłe spotkanie
- Zakończenie
Taki zaproponowany plan przez Chat GPT zaakceptowałem. Przeszedłem od razu do punktu numer pięć, ze względu na to, że już przeszliśmy przez poprzednie punkty. Z racji tego, że grupa mastermind ma też motywować, to za cel wziąłem sobie szybsze pisanie artykułów na bloga.
ChatGPT nie ma zadań i celi na kolejnych dni. Stwierdził, że jest sztuczną inteligencją i chyba wie już wszystko. Zobaczymy jak ChatGPT poradzi sobie w kolejnych spotkaniach przy tym punkcie.
O emocjach w marketingu na kolejnym spotkaniu
Na samym końcu spotkania ChatGPT zaproponował mi kilka punktów na kolejne spotkanie. Zdecydowałem się na marketing emocji. Zadałem kilka pytań związanych z moim przygotowaniem. Ucieszyłem się, że nie muszę czytać lektur i książek. Mogę nawet przyjść nieprzygotowany i nie znając się w ogóle na temacie.
Zakończenie spotkania i moje odczucia
Na samym końcu było podsumowanie spotkania. W sumie to powielenie informacji, które już otrzymałem. Dla mnie bardzo ważne było, aby na kolejnym spotkaniu ChatGPT trzymał się ustalonej struktury. Zaznaczyłem, że jest to bardzo ważne. ChatGPT potwierdził. Następnie podczas pożegnania, podał zły numer kolejnego spotkania. Zamiast numer dwa podał trzy. W tej sytuacji musiałem poprawić.
Podsumowując pierwsze eksperymentalne spotkanie, grupa mastermind z ChatGPT jest możliwa. Jednak było kilka według mnie technicznych błędów. Oczywiście w grupie z prawdziwymi ludźmi też takie błędy się zdarzają. Merytorycznie nie było źle, jednak nie było coś, co mogłem stwierdzić: wow, ale to jest dobre!
Plusy
- Zapamiętał hasło rozpoczynające spotkanie
- Udawało mu się prowadzić spotkanie — co jest ważne, bo to udało się ustalić w założeniach
- Podał ciekawy temat na kolejne spotkanie
Minusy
- Problem z kontrolowaniem czasu
- Dużo prostych informacji
- Każde moje stwierdzenie, opinia była według AI super, brak krytyki
- Nie stosowanie się do ustalonego harmonogramu
Spotkanie #2 ChatGPT się zapętlił! – 15.08.2023
Chyba zbyt wierzyłem w możliwości AI. Przynajmniej w tej darmowej wersji. Minął tydzień, więc usiadłem do konsoli i napisałem hasło „rozpocznijmy”. Fiasko! ChatGPT jakby zwariował i nie wiedział, o czym piszę. To, co na pierwszym spotkaniu wyszło bardzo dobrze, tu nie zadziałało.
Przebieg spotkania #2
Cała moja praca wykonana przed spotkaniem. Czyli ustalenie struktury i inne ważne kwestie zostały pominięte przez ChatGPT. Pierwsza część naszego spotkania zeszła na nakierowanie AI na właściwe tory. Udało mi się wrócić do ustalonej struktury spotkania. I po 30 minutach zaczęliśmy właściwe spotkanie. Po krótkiej wymianie zdań związanych z pierwszym punktem, wymieniłem co mi się udało wykonać w poprzednim tygodniu. Przeszliśmy płynnie do kolejnego tematu. Główny temat ustalony w poprzednim tygodniu.
Temat spotkania – Marketing emocji
ChatGPT zapamiętał temat spotkania. Jednak znów chciał wymusić, abym to ja rozpoczął dyskusję. Zależało mi i tak ustaliłem, że to on musi prowadzić spotkanie. Naciskałem, aby tak się zadziało. Zapytałem ChatGPT, o przykładowe kampanie związane z marketingiem emocji. Część z tych kampanii były zmyślone lub mogły występować za granicą.
Wiedział o kampanii Allegro – English for beginners
Tutaj zostałem zaskoczony. Od początku spotkania same problemy. Podczas rozmowy o marketingu emocji, zapytałem AI o kampanię Allegro. Była to znana kampania, ale raczej tylko w Polsce. Związana z dużymi emocjami. Niespodzianka! ChatGPT znał tę kampanię! Z tego co pamiętam to opisywany starszy mężczyzna uczył się angielskiego, aby skontaktować się z wnuczką, a nie córką, ot mały drobiazg. Poniżej wrzucam reklamę, bo jest naprawdę świetna!
ChatGPT – zapominalski
Po przejściu do kolejnych punktów, AI nadal miało problemy z ustaleniem struktury i działań.
To spotkanie nie było dobre ze względu na to, że ChatGPT zapomniał wszystko. Być może ta ilość informacji w jednym chacie jest dla niego zbyt duża. Nie może przerobić tak dużej ilości materiału.
Temat na kolejne spotkanie – link building
To było naprawdę trudne! Jednak udało się ustalić temat kolejnego spotkania. Pogadamy z ChatemGPT o Link buildingu. Zaproponował kilka ciekawych punktów. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na samym końcu chciałem sprawdzić ChatGPT. Podszedłem z humorem.
Zobaczcie jaką dostałem odpowiedź. Oczywiście pominął podsumowanie.
Zakończenie spotkania i moje odczucia
Pomimo, że ChatGPT totalnie nie trzymał się ustalonej struktury i to ja sam musiałem uratować to spotkanie. W innym przypadku rozmowa byłaby bez sensu, bo ChatGPT strasznie szybko chciał zakończyć spotkanie. Ja się jednak nie poddaję i już szykuję się na kolejne spotkanie.
Na samym końcu spotkania poprosiłem ChatGPT o wszystkie informacje, które ustaliliśmy:
- Jaki mamy ustalony znak sygnał?
- Jaki będzie numer kolejnego spotkania?
- Jaki będzie główny temat kolejnego spotkania?
- Jaka jest ustalona struktura naszych spotkań?
Udało mu się. Liczę, że na kolejnym spotkaniu będzie dużo lepiej! Mam wrażenie, że wersja ChatGPT 3.5 może być po prostu za słaba dla tak długiej dyskusji w jednym chacie.
Plusy
- Zapamiętał temat główny spotkania, który został ustalony wcześniej
- Znał reklamę Allegro, co było zaskoczeniem
- Na zakończenie zapamiętał wszystkie cztery punkty, które zostały ustalone
Minusy
- Zapętlił się
- Totalnie zapomniał strukturę spotkania
- Bardziej to ja musiałem prowadzić spotkanie niż ChatGPT
- Zapominał wcześniejsze informacje i chciał szybciej kończyć spotkanie
Spotkanie #3 Zakończenie eksperymentu – 22.08.2023
Myślę, że na trzecim spotkaniu warto zakończyć eksperyment. Oczywiście można byłoby robić kolejne spotkania, ale schemat działania AI jest taki sam. Efekt końcowy jest taki, że nic z tego nie ma. Nie wyciągam z tych spotkań za dużo. O tym jednak napiszę poniżej.
Przebieg spotkania #3
Początek spotkania i znów zagubienie. Taka grupa powinna działać płynnie. To, że ChatGPT nie ogarniał tematu, sprawiło, że chcę zakończyć eksperyment po trzecim spotkaniu. Jest to jeden z czynników.
Kolejnym tematem jest zero złych emocji ze strony ChatGPT. Mam na myśli to, że wszystkie moje zadania, które wykonuję lub chcę wykonać, jest według AI bardzo dobrym rozwiązaniem.
W normalnej sytuacji i rozmowie z człowiekiem to jednak dostajemy również zły feedback.
Po raz kolejny musiałem poprawiać ChatGPT o prowadzenie spotkaniu według struktury. Myślę, że ta zbyt duża ilość informacji nie pomagała mu z każdym kolejnym dodawanym promptem.
Dyskusja o link buildingu
Sama dyskusja o głównym temacie była na dobrym poziomie. Na same pytania ChatGPT odpowiadał rzeczowo i konkretnie. Można z takich rozmów wyciągnąć coś dla siebie.
Zakończenie spotkania i moje odczucia
Na dłuższą metę ciągłe upominanie AI o działanie według struktury mogło być frustrujące. ChatGPT jest dobrym rozwiązaniem, ale być może w darmowej wersji nie ma takich możliwości, by prowadzić spotkanie. Szczególnie gdy jest to tak wymagające i potrzebuje dużej ilości informacji i zmiennych. Dlatego na tym etapie zdecydowałem zakończyć eksperyment grupy mastermind z Chatem GPT.
Psychologiczne aspekty grupy mastermind z ChatGPT
Poczułem się jak w Black Mirror
Przeprowadzając rozmowę, z AI czuję się, jakbym był na planie serialu Czarne Lustro. Jest to totalnie sytuacja, która mogłaby zostać wykorzystana w jednym z odcinków. Oczywiście sama grupa i spotkania z Chatem GPT może wpłynąć pozytywnie na naszą kreatywność i na tworzenie nowych idei. Jednak tak jak wspominałem powyżej, AI cały czas jest pozytywnie nastawione do moich wypowiedzi. Co na dłuższą metę mogłoby sprawić, że widzę świat tylko i wyłącznie w różowych okularach. Moje emocje byłby tylko pozytywne, a ja sam nie widziałbym w tym nic złego.
AI jest w stanie pomóc w eksploracji nowych tematów, sprawia, że nasza kreatywność może być jeszcze lepsza. Może pomoc w szukaniu tematów. Ba! Nawet może stworzyć jakieś nowe sposoby myślenia w naszym otoczeniu. Jednak moim zdaniem na ten moment nie jest w stanie zastąpić drugiego człowieka. Tu nie chodzi o czyste fakty i wiedzę. Chodzi o warstwę emocjonalną, której w relacji człowiek-maszyna na ten moment nie ma.
Zagrożenia rozmów z AI
Oczywiście taki eksperyment ma wiele pozytywnych aspektów. Jednak chciałbym na samym końcu napisać o kilku potencjalnych zagrożeniach wynikających z rozmów z AI.
Przede wszystkim musimy widzieć, że AI może pisać bzdury. Może nie być zaktualizowanym systemem i będzie nam tworzył treści, które w ogóle nie będą prawdą. Na to trzeba bardzo uważać. Nie można w stu procentach ufać sztucznej inteligencji. Oczywiście trzeba też mieć na uwadze, że AI gromadzi dane. Jest także ryzyko, że te dane zostaną wykorzystane lub po prostu wyciekną. Dlatego nie warto pisać tam poufnych informacji.
Co do psychologicznego podejścia to warto zauważy pewne kwestie.
Rozmawiając z ChatGPT mogą wystąpić zaburzenia poczucia własnej wartości i tożsamości. Trzeba uważać i wszystko dzielić na pół. Kolejnym elementem w interakcji z AI to może być zaburzenie z motywacją. Nadmierne wykorzystywanie AI może sprawić, że ludzie mogą mieć obniżoną motywację do tworzenia i do robienia nowych rzeczy. Przede wszystkim nie można się uzależniać od AI. Liczyć też na swoje umiejętności.
Najważniejszym elementem według mnie jest brak interakcji społecznej. Ufając i korzystając z AI, nie możemy zapominać o kontaktach z ludźmi. Jeśli zatracimy się w kontakcie ze sztuczną inteligencją, to możemy stracić relacje społeczne. I to jest bardzo duże zagrożenie.
W realnym świecie będzie nam trudno nawiązać kontakt z ludźmi.
Dzięki za przeczytanie i do zobaczenia,
Bartek
Obiecuję! Otrzymasz wartościowe treści!
Szukasz rozwiązań w marketingu i biznesie?
Zapisz się do newslettera i szukaj rozwiązań razem ze mną!
Wesprzyj Centrum Ankietowe i rozwój bloga!
Postaw kawę!
Zapraszam do mojej społeczności
Będzie mi bardzo miło jeśli pomożesz mi rozwoju Centrum Ankietowego.
Przy okazji możemy porozmawiać o marketingu i biznesie.
Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować za Twój trud. Będę rekomendował to miejsce i często wpadał, by przejrzeć nowe rzeczy.
Hej! Dzięki za komentarz. Wpadaj często, bo eksperyment jest prowadzony w cyklu tygodniowym, a ja staram się na bieżąco aktualizować wpis 🙂 Pozdro!
Bardzo dobre. W trakcie poszukiwania w internecie pożądanych informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę ,by się wypowiadać na poruszany przez siebie temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. No i muszę podziękować tu za Twoją pracę. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i często wpadał, aby poczytać nowe posty.